پاک کردن روغن از روی مبل یا فرش; ترفند آسان از بین بردن لکه چربی

از-بین-بردن-لکه-روغن-روی-مبل

پاک کردن لکه روغن روی مبل یا فرش

در این آموزش کوتاه بهترین روش های پاک کردن لکه روغن ، چربی ، وازلین و موارد مشابه را از روی مبل یا فرش بیان می‌کنیم. همیشه احتمال حادثه وجود دارد. مبل و فرش شما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. لکه روغن و چربی یکی از سرسخترین لکه ها جهت تمیز کردن می‌باشند. خصوصاً اگر زمان زیادی از ایجاد شدن آنها گذشته باشد. این لکه ها ممکن از بدلیل افتادن چیزی از بشقاب روی فرش یا مبل و موکت ایجاد شود. اما نگران نباشید. به طور کلی الیاف مصنوعی بیشتر از الیاف طبیعی ذرات روغن و چربی را جذب می‌کنند. به همین دلیل پاک کردن ذرات چربی از آنها دشوارتر است. آموزش ساده زیر را دنبال کنید تا براحتی هر لکه روغن و چربی را پاک کنید.

“رایج ترین روش تمیز کردن لکه روغن روی مبل استفاده از محلول الکل و نمک میباشد.”

بیاد داشته باشید که هرچه سریعتر برای تمیز کردن و از بین بردن لکه روغن اقدام کنید احتمال موفقیت شما و پاک شدن لکه به طور کامل بیشتر است. بدون اتلاف وقت به سراغ بیان روش های از بین بردن لکه روغن یا چربی از روی مبل و فرش شما میرویم.

تمیز کردن روغن از روی مبل

How-to-remove-oil-stains-from-sofa
از بین بردن لکه روغن از روی مبل
 1. جهت از بین بردن لکه روغن ایجاد شده روی مبل در  ابتدا با استفاده از یک قاشق و بدون اینکه به مبل آسیبی وارد شود، روغن اضافی را خراش دهید.
 2. با یک دستمال کاغذی با قدرت جذب بالا و یا پارچه نخی تا حد ممکن روغن اضافی را جذب کنید.
  absorb-extra-oil
  جذب روغن اضافی روی مبل با دستمال
 3. جوش شیرین ، نشاسته ذرت ، یا ماده جاذب دیگری را روی لکه بپاشید. بگذارید 10 تا 15 دقیقه بماند و سپس با استفاده از جاروبرقی آن را جمع آوری کنید. (بهتر است قبل از استفاده از جوش شیرین، آموزش پاک کردن لکه با جوش شیرین را بخوانید)
  remove-oil-stain-on-sofa
  مقداری جوش شیرین روی لکه بریزید. پودر بچه نیز گزینه مناسبی است.
 4. با استفاده از یک پارچه سفید تمیز و یک حلال اسپری خشک (اینگونه اسپری ها معمولاً برای تمیز کردن قطعات الکتریکی کاربرد دارند) محل را تمیز کنید.
 5. با پارچه تمیز محل را خشک کنید تا حلال کاملاً از بین برود.
 6. در صورت لزوم مراحل 3 و 4 را تکرار کنید تا لکه کاملاً از بین برود.
 7. اگر همچنان لکه باقی مانده است ، یک قاشق غذاخوری مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی را با یک قاشق غذاخوری سرکه سفید و دو فنجان آب گرم مخلوط کنید. یک پارچه تمیز را به محلول آغشته کنید و بر روی لکه بمالید. مراقب باشید لکه را پخش نکنید و از بیرون به داخل تمیز کنید. این کار را تا زمانی که لکه کاملاً از بین برود ادامه دهید.
 8. محل را با استفاده از اسفنج و آب سرد تمیز کنید. تا محلول مواد شوینده و سرکه کاملاً خارج شود.
 9. برای تمیز کردن لکه روغن یا چربی روی مبل راه حل دیگری نیز وجود دارد و آن استفاده از نمک می‌باشد. کمی محلول نمک و الکل آماده کرده و با استفاده از یک پارچه تمیز و جاذب رنگ محل را شستشو دهید و در نهایت خشک کنید.
 10. اگر پارچه مبل ابریشمی می‌باشد، میتوانید از کاغذهای جاذب روغن استفاده کنید. یک برگه کاغذ مخصوص و را روی لکه قرار داده و روی آن را اتو بکشید. حرارت باعث جذب لکه روغن به کاغذ میشود.

پاک کردن روغن روی مبل با استفاده از نوشابه

روش دیگر پاک کردن لکه روغن از روی پارچه مبل استفاده از نوشابه میباشد. نوشابه جهت نرم کردن لکه چربی و شکستن ساختار مولکول های روغن موثر است. اگر جوش شیرین در خانه ندارید، میتوانید از این روش استفاده کنید. فیلم آموزشی زیر را ببینید…


تمیز کردن روغن از روی فرش:

مرحله اول: جذب لکه روغن

یک حوله پارچه ای بسیار جاذب مایعات را بردارید. میتوانید از دستمال کاغذی با کیفیت که قدرت جذب بالایی دارد نیز استفاده کنید. به حالت ضربه زدن لکه روغن را تمیز کنید. این قدر این کار را ادامه دهید تا پارچه دیگر چیزی جذب نکند. در صورت نیاز پارچه و یا دستمال کاغذی را تعویض کنید.

مرحله دوم: تمیز کردن لکه روغن روی فرش با جوش شیرین

این مرحله بسیار ساده است. مقدار جوش شیرین روی لکه روغن بپاشید. سپس 3 تا 4 ساعت صبر کنید. در آخر محل لکه روی فرش را با جاروبرقی تمیز کنید. جوش شیرین به عنوان یک ماده جاذب قوی عمل کرده و چربی ها را از روی فرش جذب میکند.

مرحله سوم: استفاده از صابون

اگر همچنان لکه روی فرش باقیمانده است، بهتر است که از یک حلال چربی استفاده شود. یک ماده چربی زدا انتخاب کنید. میتوانید از صابون و یا مایع ظرفشویی استفاده کنید. مقدار از آن را در آب گرم حل کنید. حال با یک پارچه تمیز و ماده شوینده محل را تمیز کنید. در صورت نیاز این کار را تکرار کنید تا لکه روغن کاملاً از روی قرش محو شود.

سپس با مقدار آب برداشته و با پارچه تمیز محل را بشویید تا آثار صابون از میان برود.

مجله آقای مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *