چگونه ترک های مبل چرمی را ترمیم کنیم؟

تعمیر-ترک-خوردگی-مبل-چرمی

تعمیر مبل چرم

تعمیر مبل چرمی ترک خورده چگونه است؟ آیا مبل چرم پوسته پوسته شده قابل ترمیم است؟ مبل چرمی پاره شده را چگونه ترمیم کنیم؟ این سوالات و سوالات مشابه از پرتکرارترین پرسش هایی هستند که از ذهن کسانی که تصمیم به تعمیر مبل چرمی و یا علاقه به خرید مبل چرمی دارند، می‌گذرد. پاسخ دقیق این پرسش ها بستگی به میزان ترک خوردگی و شدت پارگی و پوست پوست شدن مبل چرمی دارد. هرچند تعمیر چرم ترک خورده آن را 100 درصد مانند روز اول نمی‌کند، ولی شدت ترک ها چه کم باشد و چه زیاد، نتایج تعمیر و ترمیم چرم ترک خورده مبل شما را شگفت زده خواهد کرد. در این آموزش با ما همراه باشید تا بهترین روش تعمیر مبل چرمی ترک خورده را به شما بگوییم.

قبل از شروع آموزش به اطلاع میرسانیم که ما در مجموعه آقای مبل با بررسی تجربیات بسیاری از مشتریان عزیز بهترین تعمیرکاران مبل چرم را در هر شهر به شما عزیزان معرفی میکنیم. با توجه به مشکلات مبلمان چرمی ایشان در صورت نیار شما جهت تعمیر مبل چرم به پارچه ای در خدمت شما عزیزان هستند.

پیشنهاد مطالعه: چنانچه مدتی از عمر مبل های شما گذشته و پاره و فرسوده شده اند، 9 روش تعمیر مبل در منزل را بخوانید. همچنین با مراجعه به بخش تعمیر مبل راحتی از انواع ایرادات احتمالی مبل راحتی آگاه شده و با بهترین تعمبرکاران شهر خود آشنا شوبد.

چرا مبل چرمی ترک خورده و پوست پوست میشود؟

بیاید قبل از آنکه به بیان روش ها تعمیر ترک خوردگی مبل چرم بپردازیم، مختصری درباره دلایل ترک خوردن چرم صحبت کنیم. شاید داستن علت ها و اجتناب از آنها باعث شود مبل چرمی شما بعد از احیا مجدداً ترک نخورده و یا دیرتر دچار فرسودگی شود.

همانطور که میدانید چرم طبیعی ساخته شده از پوست حیوانات میباشد. لذا چرم نیز مانند هر ماده طبیعی دیگری در طول زمان، ممکن است آسیب دیده و فرسوده شود. هر پوست طبیعی در اثر از دست دادن رطوبت و عدم مراقبت، خشک شده و آسیب می‌بیند. ترک خوردگی چرم نتیجه تغییرات میکروسکوپی در آن می‌باشد. چرم از الیاف بسیار ریز و درهم تنیده تشکیل شده است. این الیاف در اثر خشک شدن دچار فرسودگی و پارگی می‌شوند. همچنین از آنجا که بافت متخلخل دارند، وقتی روی مبل ها مینشینیم، روغن های بدن و موهای بسیار ریز را به خود جذب میکنند. این ها به پوشش بالایی چرم جذب شده و در نهایت باعث پوسیدگی و ترک خوردگی آن میشود.

اثر نور مستقیم خورشید بر روی مبل چرم
نگهداری طولانی مدت مبل چرم زیر نور مستقیم خورشید باعث خشک شدن و ایجاد ترک روی چرم میشود.

چرم با وست ما چندان تفاوتی ندارد. کسانی که پوست خشک دارند، اگر با کرم های مرطوب کننده به پوستشان رسیدگی نکنند، احتمالا شاهد لکه های خشک و خشن روی پوست خواهند بود. در طول زندگی حیوان پوست با روغن های طبیعی مرتباً تغذیه می‌شود. البته انعطاف پذیری چرم را میتوان با روغن های مخصوص به چرم حفظ کرد.

برخی نمونه کار های تعمیر مبل چرم توسط تعمیرکاران برگزیده

چرم با وست ما چندان تفاوتی ندارد. کسانی که پوست خشک دارند، اگر با کرم های مرطوب کننده به پوستشان رسیدگی نکنند، احتمالا شاهد لکه های خشک و خشن روی پوست خواهند بود. در طول زندگی حیوان پوست با روغن های طبیعی مرتباً تغذیه می‌شود. البته انعطاف پذیری چرم را میتوان با روغن های مخصوص به چرم حفظ کرد.

برخی نمونه کار های تعمیر مبل چرم توسط تعمیرکاران برگزیده

 

جلوگیری از ترک خوردن مبل چرمی

همیشه بهترین درمان پیشگیری است. توصیه میکنیم به موارد زیر عمل کنید تا با خشکی و ترک بر روی مبل چرمی مواجه نشوید:

 • مبل های چرمی را دور از تابش مستقیم آفتاب نگهدارید.
 • مبل های چرمی را در نزدیکی منابع حرارت زا مانند شوفاژ و بخاری نگذارید.
 • مبل های چرمی را در محل های بسیار خشک قرار ندهید.
 • به طور منظم از نرم کننده و واکس مخصوص چرم، جهت آبرسانی و حفظ رطوبت آن استفاده کنید.

بررسی شدت ترک ها قبل از تعمیر مبل چرمی ترک خورده

اصول ترک های مبل چرمی دائمی هستند، زیرا الیاف چرم آسیب دیده و پاره شده است. اما خبر خوب این است که بسیاری از این ترک ها به راحتی ترمیم می‌شوند. و گاهی این ترمیم بسیار راحت و سریع می‌باشد. این کار با استفاده از نرم کننده و واکس مخصوص چرم صورت می‌پذیرد، که برای تقویت الیاف اطراف چرم استفاده میشود.

light-deep-cracked
شدت ترک های روی مبل چرمی را بررسی کنید.

اگر ترک هایی روی سطح چرم مشاهده کردید، با یک بررسی سریع مشخص میشود که آنها سطحی هستند و یا عمیق؟ تعمیر مبل چرمی ترک خورده با شدت زیاد کمی دشوارتر است، اما با استفاده از تکنیک های پر کردن چرم (فیلر زدن)، رنگ آمیزی و آبرسانی میتوان آنها را بازیابی کرد.

تعمیر ترک های سبک و کم عمق بر روی مبل چرم

همیشه اولین گزینه یک نرم کننده قوی مخصوص چرم است. یک نرم کننده خوب علاوه بر اینکه فیبرهای اطراف ترک ها را تقویت می‌کند، باعث یکدست شدن ترک ها با بقیه چرم نیز میشود. اگر مبل چرمی شما خشک شده و ترک های ریزی دارد، نتیجه استفاده از یک نرم کننده چرمی خوب شما را شگفت زده خواهد کرد.

وسایل مورد نیاز:

 • نرم کننده یا واکس چرم مرغوب
 • برس یا پارچه خشک و نرم
 • برس مو
 • صابون ملایم
 • قاشق
clean-light-soap-leather-sofa
با استفاده از صابون ملایم سطح مبل چرمی را تمیز کنید.
مرحله اول: مبل چرمی را تمیز کنید.

ابتدا صابون را بر روی قسمت نامحسوسی از مبل آزمایش کنید، تا اطمینان حاص کنید که آسیبی به آن وارد نمیکند. سطح بالای ترک ها و چرم اطراف را با استفاده از یک برس یا پارچه نرم و خشک تمیز کنید. حال با استفاده از صابون و برس مو ترک ها روی مبل چرکی را دوباره تمیز کنید. میخواهیم با این کار تا حد امکان چرم را به حالت نرم و انعطاف پذیر درآوریم.

پیشنهاد مطالعه: اگر بر روی مبل چرمی شما لکه های زیادی از جمله لکه چربی و … وجود دارد، پیشنهاد میکنیم جهت تمیز کاری بهتر از روش ها ذکر شده در آموزش تمیز کردن مبل چرمی استفاده کنید.

استفاده از نرم کننده جهت رفع ترک های سطحی
استفاده از نرم کننده جهت رفع ترک های سطحی
مرحله دوم: استفاده از نرم کننده

پس از آنکه نرم کننده را بر قسمت نامحسوسی از مبل امتحان کردید، آن را بر روی ترک ها بمالید. برای این کار از انگشت، اسفنج یا پشت قاشق استفاده کنید. این کار را ادامه دهید تا سطح کاملاً هموار شود. در آخر کرم اضافی را پاک کنید و صبر کنید تا چرم به طور طبیعی خشک شود. چرم برای جذب نرم کننده و آبرسانی به زمان نیاز دارد، بنابراین بهتر است یک شب صبر کنید تا سطح مبل چرمی خشک شود.

مرحله سوم: در صورت نیاز تکرار کنید.

اگر چرم همچنان خیلی خشک به نظر میرسد، میتوانید دوباره مراحل را تکرار کنید. ولی مراقب باشید که بیش از اندازه از واکس چرم استفاده نکنید، زیرا ممکن است ظاهری مومی و لغزنده به مبل بدهد. بهتر از برای داشتن مبل چرمی زیبا و درخشان و همچنین افزایش طول عمر آن، هر ماه از نرم کننده استفاده کنید. استفاده منظم از نرم کننده از خشک شدن مبل چرمی و ایجاد ترک در آن جلوگیری می‌کند. این کار پیشگیری قبل از درمان است.

تعمیر ترک های عمیق و زیاد بر روی مبل چرم

اگر مبل شما دارای ترک های عمیق باشد، استفاده از نرم کننده به تنهایی کافی نیست، زیرا به راحتی جذب ترک ها میشود. اما نگران نباشید راه حل هایی وجود دارد که بتوانید ترک ها را به حداقل برسانید. در اینجا ما دو روش مختلف را بیان میکنیم. با ما همراه باشید.

روش اول: استفاده از فیلر چرم (پرکننده چرم)

وسایل مورد نیاز

 • صابون یا پاک کننده چرم
 • پارچه یا اسفنج
 • کاغذ سمباده فوق العاده ریز (شماره 600)
 • فیلر چرم (پرکننده چرم) باکیفیت و مرغوب
 • کاردک نقاشی
مرحله اول: تمیزکاری

صابون را با کمی آب مخلوط کنید. با استفاده از صابون و یا پاک کننده چرم هرگونه آلودگی را با پارچه و یا اسفنج تمیز کنید. مجدداً فراموش نکنید که ابتدا صابون را بر روی قسمت نامحسوسی از مبل تست کنید.

مرحله دوم: صبر کنید تا چرم خشک شود.

وجود هر گونه رطوبت از نشستن و جذب پر کننده در ترک ها جلوگیری میکند. بنابراین بهتر است یک شب صبر کنید تا چرم کاملاً خشک شود.

مرحله سوم: صاف کردن ترک ها

با استفاده از سمباده ترک های چرم را صاف کنید. دقت کنید که فشار بسیار کمی هنگام سمباده زدن وارد کنید. با کف دست سطح چرم را امتحان کنید. هروقت احساس کردید سطح صاف شده است سمباده زدن را متوقف کنید. با استفاده از پارچه خشک تمام گرد و غبار ایجاد شده را پاک کنید. از سمباده درشت و خشن استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد خراش می‌شود.

مرحله چهارم: فیلر زدن

با استفاده از کاردک نقاشی فیلر در درون ترک ها قرار دهید. به این کار ادامه دهید تا ترک ها محو شوند.

 
filler-leather-sofa
فیلر زدن بر روی ترک های عمیق
مرحله پنجم: فیلر اضافی را بردارید.

با استفاده از لبه پشتی چاقو، خمیر اضافی را بردارید. به این کار ادامه دهید تا هیچ پرکننده چرم برجسته شده روی مبل وجود نداشته باشد.

مرحله ششم: خشک شدن چرم

باید صبر کنید تا فیلر به طور کامل خشک و جامد شود. یه اتاق با تهویه مناسب و یا هوای آزاد به خشک شدن سریعتر ترک های مبل چرمی کمک می‌کند. بنابراین در صورت امکان پنجره ها را باز کنید. برای خشک شدن کامل فیلر حداقل به 6 ساعت زمان نیاز است. ولی دقت کنید از هرگونه تابش مستقیم خورشید و یا گرمای اضافی جلوگیری شود. این کار باعث خشک شدن بیش از حد و  ایجاد ترک های بعدی می‌شود. خشک شدن پرکننده ممکن است باعث جمع شدن و کوچک شدن آن شود، بنابراین ممکن است نیاز به تکرار فیلر زدن داشته باشید.

روش دوم: از بین بردن ترک ها با رنگ چرم

وسایل مورد نیاز

 • صابون یا پاک کننده چرم
 • پارچه یا اسفنج
 • کاغذ سمباده فوق العاده ریز (شماره 600)
 • فیلر چرم (پرکننده چرم) باکیفیت و مرغوب
 • کاردک نقاشی
 • رنگ چرم
 • اسفنج رنگی یا پد اپلیکاتور
 • سشوار
 • سیلر چرم (بتونه چرم)

برای ترمیم ترک های مبل چرمی، استفاده از رنگ انتخاب مناسبی است. ولی برای ترک های عمیق ترکیبی از رنگ و پر کننده بهتر عمل میکند.

مرحله اول: فیلر زدن

مانند روش اول ترک ها را با فیلر پر کنید. و اجازه دهید تا پر کننده کاملاً خشک شود.

مرحله دوم: سمباده کاری دوباره

چرم را با کاغذ سمباده فوق العاده ریز سمباده بزنید و تمیز کنید. با این کار سطح مبل برای رنگ زدن آماده میشود. هرگونه آلودگی و گرد و غبار را پاک کنید، زیرا میتواند باعث جذب زنگ شود.

مرحله سوم: رنگ زدن

رنگ چرمی نزدیک به رنگ مبل چرمی خود انتخاب کنید. با استفاده از ابر یک لایه نازک از آن را بر روی ترک ها بمالید. رنگ را به آرامی پخش کنید تا به حالت یکنواخت درآید.

مرحله چهارم: خشک شدن

چند دقیقه صبر کنید تا رنگ چرم خشک شود. برای خشک شدن سریعتر می‌توانید برای مدت کوتاه از حرارت ملایم سشوار استفاده کنید. سشوار را ثابت نگه ندارید و آن را جلو و عقب ببرید تا از رسیدن حرارت زیاد به چرم و خشک شدن بیش از اندازه آن جلوگیری شود.

مرحله پنجم: تکرار کنید

در صورت نیاز رنگ زدن را تکرار کنید. بسته به شرایط چرم ممکن است مجبور شوید زنگ زدن را تا پنج بار تکرار کنید. بعد از هر بار رنگ کاری صبر کنید تا آن لایه خشک شود.

مرحله ششم: سیلر زدن

بعد از هر لایه رنگ کاری از سیلر (درزگیر) چرم استفاده کنید. این کار از باز شدن مجدد ترک جلوگیری میکند. سیلر را بر روی ابر اسپری کرده و بر روی ترک بمالید.

منبع: carlfriedrik.com

مجله آقای مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *