آموزش تمیز کردن مبل با جوش شیرین و از بین بردن لکه

پاک-کردن-لکه-مبل-با-جوش-شیرین

تمیز کردن مبل با جوش شیرین و سرکه

تمیز کردن مبل با جوش شیرین یکی از روش مناسب برای از بین بردن بوی بد مبل، خوشبو کردن مبل و تمیز کردن لکه های ساده میباشد. بویژه شستن مبل با سرکه و جوش شیرین بسیار موثر است. پاك كردن لكه با جوش شيرين و سرکه شیوه آسان و در دسترس برای لکه بری مبل است. کافیست جوش شیرین را با سرکه ترکیب کنید و بر روی مبل اسپری کنید. در ادامه مراحل کامل تمیز کردن مبل پارچه ای با جوش شیرین و سرکه بیان شده است.

جوش شیرین را میتواند برای از بین بردن لکه ها، پاک کردن و خشبو کردن مبل به ما کمک کند. جوش شیرین برای معطر سازی انواع مبل مخمل ، مبل پارچه ای ، مبل چرمی و … مفید است. جوش شیرین برای تمیز کردن انواع مبل از جمله پارچه ای، مخمل مصنوعی، جیر و … موثر است.

جوش شیرین چیست؟

به نقل از ویکی پیدیا:

“سدیم هیدروژن‌کربنات یا سدیم بی‌کربنات که اغلب به عنوان جوش شیرین شناخته میشود، یک ترکیب شیمیایی با فرمول NaHCO3 است. جوش شیرین به شکل بلور است که اغلب به صورت پودر موجود است. طعمی کمی شور و قلیایی دارد. بی کربنات جاذب رطوبت و بوگیر است. از این رو میتواند برای پاک کردن لکه ها استفاده شود.”

مزایای استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن لکه های مبل:

 • باعث از بین رفتن بوی نامطبوع لکه ها میشود.
 • قدرت زیادی در جذب رطوبت دارد، از این رو نم و رطوبت پارچه مبل را جذب میکند.
 • ماده ای نسبتاً ارزان است.
 • ماده ای ایمن و غیر سمی است.
 • بسیاری از باکتری های زنده و فعال در بافت پارچه را نابود میکند.

معایب استفاده از جوش شیرین در تمیز کردن لکه های مبل:

 • شاید مهم ترین نقطه ضعف جوش شیرین، عدم توانایی آن در از بین بردن کلیه لکه های روی مبل باشد. واقعیت این است که جوش شیرین به تنهایی قدرت کافی برای از بین بردن همه آلودگی ها را ندارد. ولی در صورت ترکیب با برخی مواد دیگر قدرت آن بسیار افزایش میابد. در این آموزش بهترین ترکیب های شوینده را به شما معرفی میکنیم.

تمیز کردن لکه مبل با جوش شيرين ، بهترین گزینه است؟

علاوه بر تميز كردن مبل با جوش شيرين ، می‌توان از آن برای تمیز کردن و خوشبو کردن همه چیز از شعله های اجاق گاز گرفته تا کفش های کتانی و تشک ها استفاده کرد. پس میتواند برای تمیز کردن مبل پارچه ای با الیاف طبیعی نیز مفید باشد.

متخصصان مبل شویی می گویند: جوش شیرین به خوشبو کردن و معطر سازی مبل بسیار کمک میکند. که البته این همان تمیز کردن نیست. آنها میگویند اگر واقعا بدنبال شستشوی مبل هستید، بهتر است از متخصصان مبل شویی استفاده کنید و یا حداقل یک بخارشو که حداقل دمای 212 درجه فرنهایت را تولید کند داشته باشید. تا باکتری ها به طور کامل از بین بروند.  (شستن مبل با بخارشو)

جاروبرقی را فراموش نکنید

برای خلاص شدن از شر بوهای ناشی از مواردی مانند ریختن مواد غذایی ، شوره حیوانات خانگی و سلولهای مهارتی مرده ، ساده ترین گزینه این است که مرتباً مبل خود را جاروبرقی کنید. به این ترتیب مواد سازنده بو و باکتری ها فرصت تجمع و رسیدن به درجه بوی بد را پیدا نمی کنند.

به هر حال اگر بدنبال یک شویند طبیعی و بدون مواد شیمیایی جهت پاک کردن لکه های مبل هستید، جوش شیرین گزینه بسیار مناسبی است، و میتوان از آن جهت از بین بردن لکه مبل استفاده کرد. تميز كردن مبل پارچه اي با جوش شیرین کار آنچنان پیچیده ای نیست. البته بسیار مراقب باشید زیرا جوش شیرین در صورت عدم استفاده درست میتواند موجب آسیب رسانی به مبلمان شود. بنابراین ما استفاده مرتب از جاروبرقی را پیشنهاد میکنیم.

تمیزکردن مبل با جوش شیرین
از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین

ترکیب جادویی تمیز کردن مبل با جوش شیرین و سرکه:

ترکیب جوش شیرین و سرکه لکه بری قوی برای تمیز کردن مبل است. انواع لکه ها از عرق بدن گرفته تا لکه های مواد غذایی مانند شکلات، روغن ، چای و غیره بر روی مبل وجود دارد. رسیدگی جداگانه به هر لکه کاری بسیار وقت گیر و طاقت فرساست. در این قسمت روش ساخت محلول جوش شیرین و سرکه را برای پاک کردن انواع لکه روی مبل به شما آموزش می‌دهیم.

مواد لازم:

 • آب گرم 500 میلی لیتر
 • الکل 150 میلی لیتر
 • سرکه سفید 100 میلی لیتر
 • جوش شیرین 2 قاشق مرباخوری
 • نرم کننده پارچه 1 قاشق غذاخوری

مواد بالا را در یک ظرف مناسب با هم ترکیب کنید. آنها را در یک ظرف اسپری یا آب پاش بریزید. محلول حاصل را در هرجایی که لکه وجود دارد اسپری کنید. دقت کنید که بیش از حد محل را خیس نکنید. با استفاده از یک برس نرم لکه ها را به آرامی مالش دهید. در نهایت با یک پارچه تمیز محل را خشک کنید. در صورت نیاز با حرارت کم سشوار خشک کنید. فراموش نکنید که قبل از شروع محلول را بر روی ناحیه پنهان و نامحسوسی از مبل تست کنید.

برای از بین بردن لکه و بوی بد مبل با جوش شيرين ، مراحل زیر را دنبال کنید:

آماده کردن مبلمان قبل از شروع به از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین

مقداری جوش شیرین ، چند پارچه تمیز ، قلم مو و چاروبرقی آماده کنید. در ابتدا مبل خود را با یک پارچه خشک و تمیز یا برس سفت و تمیز پاک کرده و گرد و غبار را بزدایید.

شروع تميز كردن مبل با جوش شيرين:

یک لایه نازک جوش شیرین را روی مبل و یا کاناپه خود بپاشید و اجازه دهید 15 تا 20 دقیقه بماند. بسیار دقت کنید که مقدار زیادی جوش شیرین استفاده نکنید و فقط یک لایه نازک باشد. بعد گذشت زمان لازم آن را با جاروبرقی پاک کنید.
آیا جوش شیرین به جاروبرقی شما آسیب میزند؟ اگر مقدار کمی جوش شیرین استفاده شود و کاملا خشک باشد هیچگونه آسیب و گرفتگی در جاروبرقی ایجاد نمیشود. دقت کنید اگر جوش شیرین خیس باشد احتمال گرفتگی وجود دارد.

پاک-کردن-لکه-مبل-با-جوش-شیرین-و-از-بین-بردن-آن
تميز كردن مبل با جوش شيرين
لکه همچنان دیده میشوند؟

گرچه جوش شیرین یک بوگیر موثر است ، اما در واقع مبل شما را تمیز نمی کند. و روی بسیاری لکه ها اثر چندانی ندارد. اگر لکه همچنان قابل رویت هستند ، آنها را با یک پارچه تمیز و محلول تمیز کننده مناسب پارچه تمیز کنید.
در مبل خود به دنبال برچسبی بگردید ، که شامل مشخصات زیر باشد:
W: استفاده از آب (یا محصولات با پایه آب) برای تمیز کردن مناسب است.
S: فقط از پارچه بدون آب و خشک استفاده کنید.
SW یا WS: استفاده از آب یا پاک کننده حلال بی خطر است.
X: فقط با استفاده از جاروبرقی یا برس نرم تمیز کنید.

هر کدام به چه معناست؟

استفاده از یک محلول با پایه آب بدین معناست که میتوانید از مقداری آب گرم و کمی صابون برای پاک سازی لکه های اضافی استفاده کنید. برای مثال طبق بیان home.bt می‌توانید فرمول زیر را نیز امتحان کنید:

یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی را با سرکه سفید و جوش شیرین و آب گرم مخلوط کنید. جوش شیرین و سرکه با یکدیگر به خوبی کار کرده و بسیاری از لکه های سرسخت را به سرعت از بین می‌برند

اگر برچسب S ببینید ، برای پاک کردن لکه ها باید نوعی پاک کننده خشک تهیه کنید. اگر نوشته روی برچسب X باشد ، پارچه مبل شما بسیار حساس است و توصیه میکنیم جهت مبل شویی از متخصصان امر استفاده کنید.

فارغ از نوع پارچه مبل ، قبل از اینکه از یک محلول تمیز کننده روی کل مبلمان استفاده کنید ، پاک کننده ها را روی قسمتی کوچک و پنهان مبل خود آزمایش کنید تا مطمئن شوید به پارچه آسیب نمی رسانند. همیشه احتیاط کنید.
اجازه دهید خشک شود
درنهایت ، پس از تميز كردن مبل با جوش شيرين ، به مبل خود فرصت دهید تا کاملاً خشک شود.
اگر مبل شما از پارچه با الیاف طبیعی ساخته نشده است
درست است که جوش شیرین برای معطر سازی مبلمان ساخته شده از الیاف طبیعی عالی است ، ولی اگر کاناپه ساخته شده از چیز دیگری دارید چه کاری باید انجام دهید؟

ترفندهایی برای تمیز کردن انواع لکه ها با جوش شیرین:

با لکه های بد بو چه کنیم؟

جوش شیرین برای لکه های بدبو بسیار مناسب است. زیرا بو را از بین می‌برد.ریختن مقدار جوش شیرین بر روی سطح لکه سبب از بین رفتن بو و لکه می‌شود.کاهی لکه ها بوی بسیار بدی پخش میکنند. بهتر است قبل از اینکه از شوینده های دیگر استفاده کنید ، ابتدا با مقداری جوش شیرین بوی بد لکه را از بین ببرید.

تمیز کردن لکه خون با جوش شیرین:

جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا مایع خمیری شکلی حاصل شود.سپس خمیر را بر روی لکه خون بمالید و برای حداقل 60 دقیقه صبر کنید.این کار باعث از بین رفتن لکه خون میشود.و از آنجا که جوش شیرین توانایی سفیدکنندگی دارد در بهبود اثر لکه موثر است. پیشنهاد میکنیم برای پاک کردن لکه خون آموزش مربوطه را مطالعه کنید.

تمیز کردن لکه میوه ها و آبمیوه با جوش شیرین:

به لکه هایی که ناشی از میوه ها هستند بهتر است خیلی سریع رسیدگی کنید.زیرا اگر اینگونه لکه ها بر روی مبل یا فرش باقی بمانند از بین بردن آنها بسیار سخت میشود.خمیر جوش شیرین را بر روی لکه بمالید و یک ساعت صبر کنید. جوش شیرین در جذب رطوبت نیز توانایی بالایی دارد. از این رو برای پاک کردن آثار هندوانه و نظایر آن مناسب است.

از بین بردن لکه استفراغ با جوش شیرین:

گاهی نحوه برخورد با آثار استفراغ بسیار مناقشه برانگیز است. به خصوص اگر به سرعت به آنها رسیدگی نشود، بوی بسیار بدی نشر میکنند.مقداری جوش شیرین را روی سطح بپاشید. این کار باعث جذب رطوبت و بوی بد استفراغ میشود. سپس برای از بین بردن لکه استفراغ میتوانید کمی جوش شیرین را با آب لیمو ترکیب کرده با مقداری آب گرم رقیق کنید و در ظرف اسپری بریزید. محلول حاصل را به محل لکه بپاشید و با اسکاچ نرم مالش دهید. سپس با دستمال مرطوب آب بکشید و در نهایت خشک کنید.

جوش شیرین و آبلیمو
از بین بردن لکه روی مبل با ترکیب جوش شیرین و آبلیمو

از بین بردن لکه عرق با جوش شیرین:

مطابق دستور بالا مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر جوش شیرین جاصل شود.این خمیر برای از بین بردن آثار عرق بسیار مناسب است. البته برای پاک کردن لکه عرق از آمونیاک یا پراکسید هیدروژن نیز می‌توانید استفاده کنید.


پرسش های پر تکرار


 

آیا از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین روش مناسبی است؟

جوش شیرین برای از بین بردن برخی لکه ها قدرت نسبتاً خوبی دارد. ولی کاربرد اصلی جوش شیرین معطرسازی و خوشبو کردن مبلمان است تا از بین بردن لکه ها! با این این حال اگر جوش شیرین را با برخی مواد مانند آبلیمو ترکیب کنیم، قدرتمندتر می‌شود. در این آموزش کوتاه ترفند سریع تمیز کردن مبل با جوش شیرین را بخوانید.

 

با استفاده از یک کاسه تمیز ، ۳ قسمت آب گرم را با ۱ قسمت سرکه سفید مخلوط کنید. اسفنج تمیز را در این محلول خیس کنید و اسفنج را مستقیماً روی لکه جوش شیرین بمالید. با حوله خشک روی ناحیه آسیب دیده فشار وارد کنید. مراحل شماره ۱-۳ را تکرار کنید تا لکه جوش شیرین از بین برود.

 

اگر جوش شیرین به مقدار کم و با روش درست استفاده شود، نه تنها هیچگونه آسیبی به مبل شما وارد نمیکند. بلکه باعث بوی خوش آن میگردد. البته باز هم تاکید میکنیم که بوی خوش به معنای نظافت کامل و از بین رقتن تمام باکتری ها نیست.

 

جواب نهایی این سوال میتواند بله باشد. جوش شیرین می تواند موتورهای الکتریکی مانند جاروبرقی را از بین ببرد. هنگام مکیدن هوای اطراف ممکن است مقداری پودر جوش شیرین نیز بمکد. جوش شیرین به مرور زمان عمر موتور را کوتاه کرده و در بین چرخ دنده ها و یاطاقان قرار می گیرد و به مرور زمان موتور از بین می رود. البته در صورت استفاده کم قابل چشم پوشی است از این رو هنگام جمع آوری جوش شیرین بعد از، تميز كردن مبل با جوش شيرين بسیار دقت کنید که به هیچ عنوان مرطوب نباشد.

مجله آقای مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *