انتخاب کوسن

انتخاب کوسن

تعویض کوسن های مبل یک روش آسان و ارزان برای تغییر دکوراسیون منزل و نوسازی مبلمان است. مسلماً سلیقه شما مهمترین عامل در انتخاب کوسن های باب میل شما است. ولی در این آموزش نکات مهمی را به شما میگوییم که باید در انتخاب انواع کوسن برای مبلمان سلطنتی، راحتی، ال، چستر و … در نظر بگیرید.

این ویدئو از jobed_aghdam برگزیده شده است.


انتخاب کوسن مبل

در انتخاب کوسن برای انواع مبلمان راحتی، کلاسیک و استیل، چند معیار وجود دارد. انتخاب شما باید با توجه به در نظر گرفتن مزایا و معایبی که هر کدام دارند انجام شود.  با انتخاب کوسن مبل مناسب می‎توانید زیبایی و گرمای خوبی را به خانه خود ببخشید.

انتخاب کوسن مبل یک کار کاملا سلیقه‌ای است. همانطور که شما بر مبنای سلیقه خود مبلی را خریداری می‎کنید، باز هم بر اساس سلیقه‌تان می‎توانید برایش کوسن‌های مناسب را تهیه ‎کنید. با توجه به سلیقه خود می‎توانید اندازه و رنگ کوسن را انتخاب کنید، اما اگر نکاتی که در این مطلب به شما می‎گوییم را رعایت کنید، قطعا کوسن‌های بهتری را می‎توانید برای مبلمان‌ خود خریداری کنید. به این ترتیب کوسن‌های خوب، باکیفیت و متناسب با سبک خانه و مبلمان‌تان را خواهید داشت.

روش انتخاب کوسن مبل مناسب

باید به موارد زیر در انتخاب کوسن مبل توجه کنید:

  • رنگ کوسن مبل

در دسته‌بندی مبل استیل و کلاسیک، معمولا از خود پارچه اصلی مبل برای تهیه کوسن‌ها استفاده می‎کنند. به طور کلی بهتر است که از پارچه‌‌های دیگر و رنگ‌های دیگر استفاده نشود زیرا حالت ناهمانگی را به مبلمان‌تان می‎دهد. در دسته‌بندی مبلمان راحتی یا مبلمان ال، باید دقت بیشتری به خرج بدهید. عمدتا برای پارچه مبلمان راحتی بیشتر از رنگ‌های چرک تاب استفاده می‎شود و این حالت در بازار رایج شده است. رنگ‌های چرک تاب بخاطر اینکه دیرتر کثیف می‎شوند، طرفدار دارند و برای این رنگ پارچه‌ها بهتر است که از کوسن‌های رنگ روشن استفاده کنید. به این ترتیب هم تضاد با مبل‌تان دارد و هم یک هارمونی ویژه‌ای را برای خانه شما به وجود می‎آورد.

کوسن-مبل-سلطنتی
در مبلمان سلطنتی هدف اصلی جلوه بیشتر منبت کاری های مبل است. پس رنگ پارچه کوسن را در طیف نزدیک پارچه مبل انتخاب کنید. ایجاد تضاد رنگی باعث میشود جلوه منبت کاری های مبلمان کمتر به چشم آید.

ممکن است رنگ مبلمان خود را روشن انتخاب کرده و بخواهید یک تم روشن را ایجاد کنید. مثلا اگر از رنگ‌های زرشکی، آبی، فیروزه‌ای، سبز و از این قبیل رنگ‌ها برای انتخاب پارچه مبل خود استفاده می‎کنید، بهتر است از طیف رنگی خودشان برای کوسن مبل انتخاب کنید. در واقع این یک باور اشتباه است که برای مبل دارای رنگ روشن از کوسن‌های رنگ تیره استفاده کنید؛ زیرا با این کار باعث ایجاد ناهماهنگی و عدم هارمونی برای مبل خود می‎شوید.

کوسن-مبل-راحتی
شستشوی پارچه کوسن مبل بر خلاف خود مبلمان، چندان سخت نیست. پس با انتخاب پارچه های رنگ روشن در مبلمان راحتی میتوانید هارمونی رنگی زیبایی را در دکوراسیون منزل خود ایجاد کنید.

بعضی از مدل‌های مبل راحتی به این صورت است که پشت آن‌ها کوسن می‎خورد. در این مدل‌ها بهتر است که از پارچه خود مبل یا پارچه طرح‌داری که همرنگ مبل است برای کوسن‌ها استفاده کنید.

  • جنس کوسن مبل

احتمالاً تنها قسمت مبل که به راحتی شسته میشود، کوسن‌ها هستند. پس پارچه‌ای را انتخاب کنید که قابل شستشو باشد و مقاومت کافی برای شستشوی مداوم را داشته باشد.

نکته دیگری که باید در خرید کوسن‌ها رعایت بکنید، این است که داخل کوسن‌ها را از ماده‌ای به نام ویسکوز پر می‎کنند. ویسکوزها دو مدل خطی و توپی دارند. شما باید در حین خرید کوسن به فروشنده بگویید که حتما داخل کوسن‌ها را با ویسکوز توپی پر کنند، زیرا ویسکوز توپی درون لفاف‌هایی از جنس متقال هستند قرار می‎دهند که کاملا به اندازه کوسن است. ویسکوز توپی بخاطر اینکه حالت ارتجاعی دارد بهتر است زیرا ویسکوز خطی بعد از مدتی می‎خوابد و کوسن افت پیدا می‎کند.

  • قابل شستشو بودن کوسن مبل

توجه داشته باشید که کوسن حتما زیپ داشته باشد زیرا کوسن بسیار مورد استفاده قرار می‎گیرد و اگر زیپ‌دار باشد و درون لفاف قرار بگیرد، هر زمان که بخواهید می‎توانید پارچه کوسن را بشویید.

آموزش دوخت کوسن مبل را ببینید و براحتی کوسن های زیبا با توجه به سلیقه خود بدوزید.

مجله آقای مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *