بهترین روش از بین بردن جای پایه مبل روی فرش

از-بین-بردن-جای-پایه-مبل-روی-فرش

از بین بردن جای پایه مبل روی فرش یا موکت و بهترین روش جلوگیری از آن

از بین بردن زیر پایه مبل روی فرش یا موکت گاهی به چالشی سخت برای ما بدل میشود. در بسیاری مواقع قرار دادن اجسام سنگین مانند مبل یا صندلی روی فرش یا موکت برای طولانی مدت سبب ایجاد کوبیدگی روی مبل و موکت میشود. این اثر باقیمانده تبدیل به منظره ای بدقواره در منزل ما میشود. در این آموزش کوتاه ابتدا به بیان بهترین روش های رفع کوبیدگی فرش و موکت میپردازیم و سپس راهکارهایی برای جلوگیری از ایجاد اینگونه فرورفتگی ها بیان میکنیم. پیشنهاد میکنیم حتماً فیلم آموزشی را ببینید.

از بین بردن جای پایه مبل روی فرش با استفاده از یخ:

 • در صورتی که کفپوش منزل شما از جنسی میباشد که در اثر نفوذ آب آسیب میبیند (مانند کفپوش های چوبی و …) در ابتدا یک و جسم عایق مانند حوله ضخیم یا سفره یکبار مصرف زیر فرش یا موکت خود قرار دهید.
 • حال یک قطعه یخ بر روی جای پایه مبل و یا صندلی بگذارید. در صورتی که محل کوبیدگی بزرگ است از چند قطعه یخ استفاده کنید.
 • صبر کنید تا یخ ها آب شود
 • با کمک یک دستمال خشک آب اضافی را بگیرید. دقت کنید که محل را کاملاً خشک نکنید و فقط کمی آب اضافی را جمع آوری کنید.
 • با استفاده ار یک قاشق و یا چنگال و یا لبه پشتی یک چاقو به آرامی الیاف فرش یا موکت را به چپ و راست حرکت دهید و تلاش کنید آنها را به محل خود بازگردانید. از جاروبرقی نیز میتوانید استفاده کنید.
 • در آخر محل با استفاده از حرارت کم سشوار خشک کنید.
 • حتماً قبل از شروع به کار مطمئن شوید که فرش و یا موکت شما در اثر رطوبت زیاد رنگ پس نمیدهد. این احتمال در مورد فرش های الیاف طبیعی مانند پشم و پنبه وجود دارد.

رفع کوبیدگی فرش یا موکت با استفاده از بخار

 • میخواهیم مقداری بخار به محل فرورفتگی تزریق کنیم. این کار را میتوانید با استفاده از بخارشو و یا اتو بخار انجام دهید. لطفاً مراحل زیر را دنبال کنید:
 • مجدداً اگر کفپوش شما نسبت به رطوبت حساس است وسیله ای زیر فرش یا موکت بگذارید تا از نفوذ آب به کفپوش جلوگیری شود.
 • اتو بخار را بر از آب کنید ور از فاصله ای در حدود 10 سانتی متر از محل کوبیدگی بخار را تزریق کنید. این کار را تکرار کنید تا محل به حد کافی مرطوب شود.
 • حال با کمک حوله خشک همزمان با خشک کردن محل سعی کنید الیاف کوبیده شده را به محل خود بازگردانید.

چلوگیری از ایجاد فرو رفتگی رو فرش:

به یاد داشته باشید که بهترین روش برای جلوگیری از کوبیدگی فرش و یا موکت، قرار ندادن اجسام سنگین برای دوره های طولانی مدت روی آنها میباشد. با این حال گاهی این کار اجتناب ناپذیر است.  به همین علت انواع ضربه گیر های گوناگون برای پایه مبل و صندلی در بازار وجود دارد. این ضربه گیر ها با اسامی چون پد فرش و یا ترمز فرش نیز شناخته میشوند. پد فرش مانع از لیز خوردن اجسام و یا ایجاد سر و صدا هنگام جابجایی آنها میشود. علاوه بر این موارد با جذب سنگینی مبل یا صندلی مانع از انتقال کامل وزن آنها به فرش و یا موکت میشود.

استفاده-از-پد-پایه-صندلی
استفاده از پد مخصوص صندلی جهت جلوگیری از کوبیدگی فرش یا موکت را در عکس مشاهده کنید.
مجله آقای مبل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *